fbpx
rugged definitsioon

Defineerime sõna rugged. Kuidas tõlkida seda sõna arvutite kontekstis?

Karmil maastikul saab inimene liikuda ka plätudes.
Need kes tahavad kaugele jõuda, valivad jalvarjudeks saapad.

Inglise keeles on sõnal rugged mitu tähendust ja kasutusvõimalust. IT-sektoris on raudvara kontekstis sellel sõnal üsna täpne tähendus ja kasutus. Milline see on? Sellele on püüdnud vastata ajakiri TM oma 2012. aasta augusti numbris koostöös Oliver Šultsiga. Kuna artikli loomisel on suur töö ära tehtud, siis laseme pealkirjas esitatud küsimusele vastata refereeritud versioonil TM artikist.

Sõnale „rugged” pakutakse tõlkevastetena „vastupidav”, „robustne”, „karm”, „sitke”, kuid ükski neist ei ole just päris täpne (ehk mõtteainet uutele „taristu“-meestele?). Vastupidav on ehk liialt lai ja lohisev, kuigi võib-olla neist täpseim; robustne aga seostub meie keeles tahumatu kirvetööga, mida need masinad kohe kindlasti pole. Karm vihjaks nagu tingimustele, milles nad on loodud töötama – olgu selleks karmid kliima- või muud keskkonnatingimused (tolm, niiskus, vibratsioon ja põrutused, ekstreemsed temperatuuriolud jne), mis on ka õige.

Rugged arvuti välitingimustes töötaval tõstukil
Rugged arvuti paigaldus välitingimustes töötaval tõstukil Lääne-Virumaal

Selliste masinate areng algas eelmise sajandi üheksakümnendatel aastatel ja sai suurema hoo sisse aastatuhande vahetuse paiku. Meenutagem kas või eelmise sajandi Bondi-filme – Bond pildistab uusima telefoniga midagi olulist, saadab selle Mi6-de, seal tuustib saalitäis arvutit infot ning mõne aja pärast sahiseb Bondi imeauto faksiaparaadist vastus ta päringule. Internetti kaasaegsel kujul ning selles olevaid kiireid andmebaase siis veel polnud. Vaadake aga selle aastatuhande omi – Bond klõpsab oma telefon-superarvutiga pildi kahtlasest tüübist, siuh! on see üle satelliitside interneti abil tuvastatud ja minut hiljem saab juba M oma kabinetis kurikaela kohta info koos kogu olemasoleva andmebaasiga.
Seega, kui on vajadus teenuste järele, siis on ka mobiilsed arvutid kohal nagu viis kopikat. Ent kohad pole võrdsed. Seal, kus ärimees oma sülearvuti soojas toas puhtale lauale seab, pole selliseid ohtusid, mis varitsevad välitingimustes töötajat näiteks tolmuses ja niiskes laos, sõdurit lahinguväljal kõrbes, džunglis või arktilises kõrgmäestikus, veepritsmete pilves kihutavat kaatrijuhti või metsaradadel mudamülgastes kihutavat off-roaderit.

Tahvelarvuti politsei mootorrattal

Igale masinale oma koht

Enimlevinud ongi kaasaskantavad karmid masinad, mida suuruse järgi võib jämedalt liigitada kolme klassi: süle- (notebook), tahvel- (tablet) ja pihuarvutid (handheld, PDA). Vastupidavuselt jaotatakse neid taas üldisemalt kolme klassi: rugged (ka full rugged), semi-rugged ja business rugged (ehk maakeeles siis täisvastupidavad, poolvastupidavad ning vastupidavad äriklassi masinad). Elualad, kus tegutsejad vajaksid karme masinaid, oleksid: sõjandus ja militaarsfäär, õiguskaitse- ja tolli- ning piirivalveorganid, kaitseteenistused (tuletõrje, kiirabi, päästeteenistus jne), välitööd (teadus, metsandus, kaevandus, põllumajandus, telekommunikatsioon jpm), maismaa-, mere- ja lennutransport, keerukamate tingimustega tootmine ja lao- ning logistikaasutused jne jne. Paljud mitte just väga karmides tingimustes tegutsevad firmad on püüdnud kokku hoida ja kasutada n-ö tavalisi seadmeid, kuid uuringud on näidanud, et kui kasutustingimused erinevad tootja poolt ette nähtust palju, on odava esialgse soetushinnaga tehnika kokkuvõttes kallim kui rugged-klassi oma. Uuringute põhjal on TCO (Total Cost of Ownership) ehk maksumus omanikule olnud kallima soetushinnaga rugged-pihuarvutite puhul 33%, rugged-sülearvutite korral aga kokkuvõttes koguni 36% soodsam.

Panasonic semi-rugged evolutsioon

Standardid karmidele masinatele

Nende spetsifikatsioonides on levinuimad juba 1962. aastal vastu võetud ja pidevalt täiustatud standardid MIL-STD-810, mis näitab sobivust militaarsetele keskkonnatingimustele ning iseloomustab löögi-, põrutus- ja šokikindlust, viimast ka eri kaugustel eri lõhkeainekoguste (TNT) lõhkamistel). Kui masin juba neis tingimustes vastu peab, siis rahumeelsematest tingimustest ja keskkondadest me parem ei räägigi. Kuid tsiviiltarbes pole meil alati kogu seda karmust alati vajagi.

Rugged-arvutite tootjad on neid valmistanud erinevates konfiguratsioonides ja iseloomustavad masinate vastupidavust IP-reitinguga. See kood (IP-code, Ingress Protection Rating) väljendub Ipxy-kujul, kus x tähistab vastupidavusklassi mehaaniliste osakeste ründele vahemikus 0–6 ja y tähistab vastupidavust niiskusele ja veele vahemikus 0–8. Mida suurem on number, seda parem vastupidavusklass, 0 viitab kaitse puudumisele. Tolmukaitses on tipus klass 5 (pole veel täielik) ja klass 6 (täielik kaitse tolmu sissetungimise eest). Korralik veekaitse algab klassist 4, klass 5 hoiab ta tervena ka veejugade eest (looduses tugev paduvihm), 6 on veelgi parem ning klassid 7 ja 8 lubavad juba masina täielikku vettesukeldumist (esimesel juhul kuni 1 meetrini, teisel juhul üle 1 meetri vastavalt tootja toodud tingimustele).

Standardeid on loomulikult palju enam ja riigiti veel eriti, kuid neid me siin esitama ei hakka. Kaks tähtsamat on teil aga teada, orienteerumaks masina kaitstuses, ja kellel on vaja mingeid lisatingimusi, selle jaoks on ka vastavad tööeeskirjad ja juhendid, mida uurida ja silmas pidada. Need tuleks aga kindlasti endale selgeks teha, sest ise-enesest mõistetavalt: mida paremini on üks asi ehitatud, mida kaitstum ta on, seda keerukam on masin ja kallemaid materjale ka vajab.

Allikas: https://tehnikamaailm.ee/karmid-masinad-karmidele-meestele

Scroll to Top