fbpx
stora enso lao tõstukid ja tahvelarvutid

Digiareng saeveskis: Vastupidavad tahvelarvutid Stora Enso Imavere saeveskis hoiavad kokku ressursse ja lihtsustavad igapäevast tööd

Stora Enso Imavere saeveskis vurab vahelduva eduga ringi ligi 30 tõstukit, mille külge on monteeritud teisaldatavad Panasonic Toughpad FZ-G1 tahvelarvutid.

Üle 300 töötajaga saeveskis on digiarengule jõudsalt rõhku pandud ning viimase seitsme aasta jooksul on tahvelarvuteid kasutusele võetud nii laohalduse lihtsustamiseks, elektritööde efektiivsemaks ja turvalisemaks teostamiseks, seadmete monitoorimiseks kui ka mitmete teiste tööprotsesside tõhustamiseks.

Imavere saeveski aastane võimekus on toota 340 000 m3 saelaudu, 160 000 m3 töödeldud puitu ja 100 000 m3 pelletit. Saeveski laoplatsid mahutavad keskmiselt 25,000 m3 puitu. Omal ajal Eesti suurim saeveski on laienenud 26 hektarile. Kokku tegutseb Stora Enso 50s riigis ning töötajaid on neil üle maailma kokku üle 23 000.

Birdsview ehk vaade linnulennult Imavere saeveskile
Stora Enso Imavere saeveski

Tõstukiarvutid ja laohaldussüsteem teevad laohalduse täpsemaks

„Pastaka ja pliiatsiga laoseisu märkimine on ajalugu. Andmed kaovad ära, kaustad kaovad ära…“. toob Imavere saeveski IT juht Egert Okas näite. Et protsessid oleksid täpsed ning kiiresti hallatavad, on tema sõnul oluline digitaliseerimisele rõhku panna ja paberist eemale liikuda.

Imavere saeveski laoplatsid on jagatud sektoriteks. Igal toorme- või valmispakil on kindel number. Tõstuk viib paki määratud kohta ja märgib asukoha laoprogrammi. Varasemalt jälgiti laoseisu manuaalselt paberi-pliiatsiga, kuid digitaalse laosüsteemiga on lao haldamine nüüd palju täpsem, lihtsam ja kiirem.

Eriti lihtsaks on see Okase sõnul teinud kord aastas suveperioodil läbiviidava inventuuri. Operaator võtab tahvli tõstukist kaasa, kontrollib ladustatud pakkide arvu üle. „Vanasti tehti inventuuri kaks päeva ja enamgi. Nüüd tehakse seda päevaga“, selgitab ta süsteemiga kaasnevat ajavõitu.

Ühtlasi lisab Okas, et vanasti võis paki otsimisele kuluda tunde ning ei olnud ka vältimatu, et paki number oli ladustamisega küljest tulnud või polnud nähtav. Nüüd näeb paki täpset asukohta kiirelt ja hõlpsalt laosüsteemist.

Kuigi tahvelarvutid on tõstukite külge ergonoomiliselt paigaldatud, on neid lihtne hoidjatest eemaldada. Küll aga ei tasu Panasonic FZ-G1 puhul karta, et seade industriaalses töökeskkonnas vastu ei peaks, sest just sellise keskkonna jaoks on Panasonicu tolmu-, vee ja põrutuskindel tahvel ideaalne.

vaade lao tõstuki kaabiini
Vaade tõstukijuhi töökohale, milles tahvelarvuti ergonoomiliseks paigalduseks on kasutatud Gamber-Johnson’i toodetud dokki ja Zirkona kinnitusvahendeid

Tahvelarvuti integratsioon teiste seadmetega aitab luua käepärase komplekti

Samasugused põrutuskindlad tahvelarvutid on suurteks abimeesteks Stora Enso Imavere saeveski teisteski osakondades.

Teatud ametikohtadel on oluliseks ülesandeks temperatuuri, kiiruste ja teiste parameetrite järjepidev jälgimine. Kaasaskantavat arvutit kasutab näiteks pelletitehase operaator. Oma töölauast eemale liikudes, olgu tegu ringkäigule mineku või kohvipausiga, võtab ta laadijast tahvli kaasa, et reaalajas andmetel silma peal hoida.

Kõige värskema pilootprojektina võtsid tahvlid kasutusele Stora Enso Imavere saeveski elektrikud, kelle tööülesanneteks on kontrollida kord nädalas kõiki elektrikilpe. Elektrikilpide tuleohutuse kontrollimise käigus tehakse tahvliga kilbi erinevatest punktidest pildid ning dokumenteeritakse kogu protsessi.

Erilahendusena integreeriti tahvelarvutitele soojuskaamerad, et nii kaamera kui tahvelarvuti toimiks ühtse komplektse lahendusena. See aitab elektrikel oma tööd hõlpsamini teha ja kahe erineva seadme asemel ühte kasutada. Kuna seadmed on tihedas käsikasutuses on taaskord oluline nende vastupidavus ja kasutajamugavus, millega tulevad Panasonicu tahvelarvutid suurepäraselt toime. Arvutile lisatud kanderihmad on esmapilgul vähetähtsas rollis, kuid igapäeva kasutuses täiusliku komplekti lahutamatu osa

Tahvlite abil leitavad lahendused hoiavad ressursse kokku mitmekordselt

Kui termokaamerate projekt on end mõnda aega tõestanud, plaanitakse kogemust kasutada sisendina, millele tuginedes veelgi rohkem nutikaid lahendusi kasutusele võtta.

Okase sõnul tulevad arendusettepanekud tavaliselt töötajate enda poolt. Ühtlasi toovad osakonna juhid lauale murekohti ja ideid, mida võiks nende haldusalas efektiivsemaks töötegemiseks või ressursside kokkuhoidmiseks paremini teha.

Seejärel hakatakse probleemidele optimaalseid lahendusi otsima. „Kui tõstukijuht ütles, et ta ei jõua, tekkis küsimus – miks ei jõua? Probleemi tuum peitus selles, et ta sõitis liiga palju tarbetult,“ toob Okas näite, kuidas töökeskkonna parandamine on alguse saanud.

Birdsview ehk vaade linnulennult Imavere saeveskile
Birdsview ehk vaade linnulennult Imavere saeveskile

Nimelt on Stora Enso Imavere hooned U-kujulised ning tõstukid sõidavad ühelt platsilt teisele ümber hoonete. Ringi tiirutamine võtab aga palju aega ja kütust. Hetkel puudub süsteem, millega tõstukijuht saaks mugavalt teisel pool maja toimuvat jälgida. Näiteks on sageli juhtunud, et hoone ees pole kedagi, kes koormat vastu võtaks. Selle probleemi lahendamiseks on hetkel töös tahvlite rakendamine visuaalsete jälgimisseadmetena.

Birdsview ehk vaade linnulennult Imavere saeveskile
Stora Enso Imavere saeveski

Selleks plaanitakse jalavaeva ja kütusekulu vähendamiseks ning ressursside targemaks kasutuseks integreerida ettevõtte videovalve süsteem Panasonic tahvelarvutiga. Panasonicu tahvelarvuti on muuseas üks vähestest, millega nende turvasüsteem ühildub. Okase sõnul vähendab see nii aja- kui ka ressursside kulu aasta lõikes mitmekordselt ning tehnikasse investeeritud aeg ja raha tasuvad end kiiresti ära.

Jalavaeva ja kütusekulu vähendamiseks ning ressursside targemaks kasutuseks, plaanitakse integreerida ettevõtte videovalve süsteem Panasonic tahvelarvutiga.

Tahvelarvutid ühilduvad Windows’iga ja neid on lihtne kasutada

Kuna kogu ettevõtte IT süsteem on Windows’i peal, on Stora Enso tingimuseks, et tahvelarvuti peab jooksma Windows’i operatsioonisüsteemil. Sarnaselt teistele Panasonicute tahvlitele jookseb ka populaarseim tahvelarvuti välitööde tegijate seas, Panasonic Toughpad FZ-G1 MK5, Windows 10 Pro operatsioonisüsteemi peal, mistõttu on seda lihtne ühildada olemasolevate IT süsteemidega.

Ka töötajatel on arvuteid lihtne kasutada. „Asjad on nii lihtsaks tehtud. Tahvlite kasutajaskonna vanus on keskmiselt 40 ja 60 vahel. Kõik on siiani kenasti hakkama saanud“, kinnitab Okas kasutajamugavust lõppkasutaja seisukohast.

Nagu tehnika ikka, vajavad ka arvutid rutiinset hooldust. Okase sõnul on hooldusprotsess  väga lihtne ning igapäevaselt piisab ekraani pühkimisest ja kergest surveõhuga puhastamisest.

Supervivent on aidanud Stora Enso Imavere saeveskit  parimate Panasonic tahvelarvuti lahendustega ideest teostuseni – alates ideede valideerimisest paigaldamise ja hoolduseni. Okase sõnul on nende koostöö Supervivendiga olnud väga positiivne. „Kui on jooksvalt olnud küsimusi, olen alati küsinud ja Oliverilt vastuse saanud. Näha on, et ta armastab oma tööd,“ hindab ta aastatepikkust koostööd ning ootab huviga uusi ja põnevaid digiarenguid.

Kui soovid oma ettevõttes nutikamaid lahendusi kasutusele võtta, broneeri demo, kirjuta oliver@supervivent.eu või helista 529 8918 ja leiame parima lahenduse.

Oliver Šults / 15 aastat “asjas” sees / Supervivent OÜ asutaja ja juhatuse liige
Scroll to Top