fbpx

Tuhast tõusnud tulilind – meie lugu.

See siin on Superviventi (katalaani keeles: ellujäänu), 2020. aasta suvekuul sündinud ettevõte loo, üks etapp. Teekond on olnud pikk, põnev, täis ootamatusi ning kirgi küttev.

Ühest küljest vaadatuna nagu ameerika mäed oma tõusude ja mõõnadega ning teisest küljest nii loomulik ja loogiline nagu see, et päeval paistab päike ja öösel kumab kuu – elukestev tööalane areng kõigi inimese elu rollide omavahelises kooskõlas. Oma pealtnäha juhusliku algusega, kus üks asi viis teiseni. Vahepealsete turbulentsidega, koos hävitavate otsustega. Korduvalt suunatuna, justkui ebamaiste teejuhatajate poolt. Dramaatiliste lõppudega. Müstiliste inimsuhete rägastikega – mis tihtipeale näivadki justkui elus olemise alusena.

Käesoleva verstapostini jõudmine on saanud alguse juba 2005. aastal ning seda pole olnud võimalik täielikult ette planeerida.

Hoiatus: artikli pikkus on 910 sõna!

Hobist sai töö

2005 aastal sattus Oliveri kasutusse Xplore iX104 C3 rugged tahvelarvti. Arvuti maaletooja, Xtreme Computing OÜ, pakkus Oliverile et see paneks arvuti proovile oma võidusõidu autos. Nimelt, oli Oliver sellel ajal kogu täiega uppunud hobisse, mille harrastamisel sai arvutist käega katsutavad kasu. Detailse ülevaate sellest hobist saate Äripäeva ajakirjanikule 2015. aastal antud intervjuust: https://www.aripaev.ee/vabalt/2015/02/14/piirideta-rallimine . Kiire ülevaate keskkonna tingimustest, kus peategelane oma esimesi katsetusi karmidesse tingimustesse loodud IT-raudvaraga tegi, saate ka allolevast videost:

Offroad võistlus ümber Ladoga järve, 2006

Eesti esimene robustsete arvutite maaletooja

Üsna pea viis teekond ujuma tundmatusse vette. Oliver asus tööle Eesti esimeses rugged arvutite müügile fokuseerunud ettevõttes – pioneeride seltskonnas – Xtreme Computing OÜ. Esimesed sammud müügijuhi ametis olid rabedad ja amatöörlikud (huh kui palju sai tööandjale kahju tekitatud), kuid klientide toel said tooted, müügiprotsesside ja ostuprotsessid algtõed selgeks. Hoog oli sees ning uksed valla. Oliver käis mööda maarjamaa kamarat ringi ning kuulutas odavam-on-parem-usku pärismaalastele tulevikku – välitöödel ja missioonikriitiliste ülesannete täitmisel on mõistlik kasutada rugged tehnoloogiat. Noor mees, meri põlvini ja oi kui palju õppetunde ootas veel ees.

2008. aastal teatas Oliver Sults Tartus toimunud Kiirabi kevadkonverentsil, et varsti on vaja kiirabiautodesse arvuteid. Esimesed said töösse 2013. Rugged arvutid jõudsin autodesse 2015. aastal (pilootprojekte ei arvasta)

Xtreme Computingu päevadel leidsid aset esimesed kokkupuuted Panasonic ja Getac toodete ja tootjate esindajatega. Samm-sammult kujuned isiklikuks lemmikuks Panasonic Toughbook. Olulist rolli mängisid seadmete kvaliteet ja tagasiside klientidelt. Olulisimaks argumendiks kujunes Panasonicu selle aja siinse piirkonna müügijuhi, Holger Kalnischkies’e personaalne lähenemine. Vaieldamatult jättis Holger sügava jälje Panasonicusse, aga mõjutas ka oluliselt arenguid meie pisikeses konnatiigis.

Esimene Panasonic Toughbook esindus Eestis

Ootamatult tabas Oliveri 2009. aastal uudis tööandjalt, et XC paneb poe kinni ja mingu ta nüüd kaks kätt taskus edasi oma teed. Läkski! Kaua niisama jalutada ei saanud, sest juba mõni kuu hiljem tuli asuda tegema tegusid. Ta sattus sama laua taha kahe tulevase äripartneriga, kellega teda seni sidus juba varasemalt jutuks olnud hobi – offroad. Kolm meest lõid käed, et hakkavad koos tegutsema. Oliver registreeris Skarcon OÜ 29.06.2009, äripartner Jaak liitus pool aastat ning Kristjan mõned aastad hiljem. Juba mõni aasta peale tegevuse alustamist, saabus tunnustuse hetk – Skarcon osutus esimeseks ametlikuks Panasonic Toughbook arvutite maaletoojaks ning tootja poolt tunnustatud esindajaks, pälvides Premier Partner staatuse.

Oliver Šults, Supervivent OÜ, rugged arvutite spetsialist
Oliveri korraldatud infotund klientidele hommikukohvi ja Tallinna Teletornist avaneva vaatega ärkavale pealinnale

Skarconi käivitamisel olulist rolli kandnud inimesena, tekkis tal ettevõttega tugev emotsionaalne side, mille olemusest sai teadlikuks päeval, mil otsustas ettevõtte omanike ringist lahkuda.

Ebaõnnestumised

Järjestikused ebaõnnestumised riigihangetel, kohtuvaidlused juriidiliste nüansside üle, vähesed kogemused ärijuhtumises, lahendamist vajavad probleemid eraelus ja ebamõistlikul määral inimeste usaldamine, saatsid Oliveri perioodil, mil tööalane tegevus oli suuresti halvatud. Luhtunud ettevõtmiste hulka mahtusid pankrot ja eksperimenteerimine freelancer / nõustaja stiilis töötamiga kellegi teise ettevõtte heaks. Korduvalt ja korduvalt tõotas ta endale ja ka klientidele, et ei tööta enam sellel alal kunagi.

The line between failure and success is so fine, that we are often on the line and do not know it.

Elbert Hubbard

Saabus aeg, mil Oliver katsetas põhitööd teistes valdkondades. Muuhulgas proovis ära maailma kõige keerulisema ameti, töötades Johhannese koolis Rosmal õpetajana. Pani proovile enda füüsilise vormi, raudset tervist nõudvas puksiirimehe ametis, kui pakkus ekstreemtingimustes sõidukite evakueerimisteenust.

Maapuurimise eritehnika
Vesine mälestus sõiduki evakueerimisest Eesti idapiiril. Eemal paistab tükike Venemaad

Müügioskust ja turundusteadmisi lihvis etapis, mil tegi katse, tuua turule lapsevanematele suunatud veebipõhine teenus mille sisu oli tähelepanu ja meelerahu harjutuste programm lastele ja noortele.

Oliver Sults  loengu pidaja ametis
Oliveri katsetuste üks väljunditest: Eesti Ujumiliidu sügiskonverentsil loengut pidamas. Sellest jäänud jäljeks on nimi päevakavas.

Kliendid ei jätnud rahule!

Täpselt nii! Hoolimata Oliveri passiivsusest ning kohati lausa eemaletõukavast käitumisest, seisis hulk kliente piltlikult öeldes plakatitega akna all ning nõudis tähelepanu. Sügav kummardus neile, keda leiate tehtud tööde leheküljelt. Klientide tagasiside on osutunud olulisimaks käivitajaks sündmustele, mis hakkasid arenema 2020. Töölauale sattus kuhjaga põnevaid projekte: kiirabiautod, droonide juhtpuldid, tõstukid, ekstreemsele ekspeditsioonile suunduvaid masinaid ja veel paljutki, millest varasematel aastatel unistatud sai.

2020 – miski pole enam endine

Käesoleva aasta sündmusi ette näha püüdvad maised olevused suutsid seda valdavalt kirjeldada üldsõnaliselt:

Aasta 2020 tuleb intensiivne, kohati kaootiline, täis üllatusi, tulvil tegutsemist, tuues endaga hulgaliselt nii lõppe kui ka uusi algusi. Viimastel aastatel alguse saanud protsessid saavad veelgi hoogu juurde. Illusioonid purunevad ja aina enam tõde saab nähtavaks. Vabanemine välistest ja sisemistest piirangutest ning aegunud mustritest jätkub. Tagasi vaatamiseks pole enam ei aega ega vajadust, on aeg teadvustada hetkeolukord ja otsustada, kuidas minna edasi.

Üks unistus oli olnud aastaid mattunud tuha alla. 2020 kevadtuuled osutusid sedavõrd võimsaks, et aastate jooksul pea kivistunud kiht mõranes. Justkui vangistusest pääsenud, nagu iidses legendis, murdis end ettevõtlusmaastikule tulilinnu sümbolit kandev olend. Just selline oli tunne Oliveris, kui võttis vastu otsuse “tulla tagasi”. Fööniks sümbolina, on seetõttu ka ettevõtte logol olulises rollis. Seda tulekera enam kinni ei hoia.

Fööniks on tõusnud!

Supervivent logo
Supervivent – Panasonic Toughbook ja Toughpad arvutite müük

4. augustil, 2020. aastal sirutas see tulilind oma tiivad kogu pikkuses, et esimese tõukega raputada endalt maha kõik see, mis teda aastate jooksul on tagasi hoidnud ning teisega – otsustavaga – andis tõuke pidurdamatule teekonnale.

Seda teekonda tähistame edaspidi viidaga ”Supervivent”

Scroll to Top