fbpx

Tuhast tõusnud tulilind – meie ettevõtte lugu

2020 aasta suvel sündinud ettevõtte Supervivent´i (katalaani keeles „ellujäänu“) sünni teekond on olnud pikk ja põnev, täis ootamatusi ning kirgi küttev. Ühest küljest vaadatuna nagu ameerika mäed oma tõusude ja mõõnadega, teisalt jällegi nii loomulik ja loogiline nagu see, et päeval paistab päike ja öösel kumab kuu. Käesoleva verstapostini jõudmine sai alguse juba 2005. aastal ning seda pole olnud võimalik täielikult ette planeerida.

Hobist sai töö

2005 aastal sattus Oliver Sultsi kasutusse Xplore iX104 C3 rugged tahvelarvti. Arvuti maaletooja, Xtreme Computing OÜ, pakkus Sultsile, et see paneks arvuti proovile oma võidusõidu autos. Sellel ajal oli Oliver uppunud oma hobisse ja et selle harrastamisel sai ta arvutist käega katsutavat kasu, võttis ta ettapneku vastu.
Kiire ülevaate keskkonnast, kus mees oma esimesi katsetusi karmidesse tingimustesse loodud IT-raudvaraga tegi, saate allolevast videost: Offroad võistlus ümber Ladoga järve, 2006. Detailse ülevaate sellest hobist annab Äripäev artikkel: “Piirideta rallimine“.

Offroad võistlus ümber Ladoga järve, 2006

Eesti esimene robustsete arvutite maaletooja

Üsna pea sattus Oliver „ujuma tundmatusse vette“, see tähendab ta asus tööle Eesti esimeses rugged arvutite müügile keskendunud ettevõttes Xtreme Computing OÜ. Esimesed sammud müügijuhi ametis olid rabedad ja amatöörlikud kuid lõpuks said tooted ning müügi- ja ostuprotsesside algtõed selgeks, osalt tänu klientide toele. Hoog oli sees ning uksed valla. Oliver käis mööda maarjamaa kamarat ringi ning kuulutas „odavam-on-parem-usku“ pärismaalastele tulevikku – välitöödel ja missioonikriitiliste ülesannete täitmisel on mõistlik kasutada rugged tehnoloogiat.

2008. aastal teatas Oliver Sults Tartus toimunud Kiirabi kevadkonverentsil, et varsti on vaja kiirabiautodesse arvuteid. 2013 aastal said esimesed arvutid töösse, rugged arvutid jõudsid kiirabiautodesse 2015. aastal.

Xtreme Computingu päevadel leidsid aset esimesed kokkupuuted Panasonic ja Getac toodete ja tootjate esindajatega. Samm-sammult kujunes mehe isiklikuks lemmikuks Panasonic Toughbook. Olulist rolli mängisid seadmete kvaliteet ja tagasiside klientidelt. Olulisimaks argumendiks kujunes Panasonicu sellel ajal siinse piirkonna müügijuhiks olnud, Holger Kalnischkies’e personaalne lähenemine. Vaieldamatult jättis Kalnischkies sügava jälje Panasonicu ajalukku, aga ta mõjutas oluliselt ka arenguid meie pisikeses müügipiirkonnas.

Esimene Panasonic Toughbook esindus Eestis

Uudis tööandjalt, et XC paneb poe kinni ja mingu ta nüüd, kaks kätt taskus, edasi oma teed, tabas Sultsi 2009. aastal ootamatult. Eks ta siis läkski! Kuigi kaua ta niisama jalutada ei saanud, sest juba mõni kuu hiljem sattus ta sama laua taha kahe tulevase äripartneriga, kellega teda seni sidus juba varasemalt jutuks olnud hobi – offroad. Kolm meest lõid käed, et hakkavad koos tegutsema. Oliver registreeris Skarcon OÜ 29.06.2009, äripartner Jaak liitus pool aastat ning Kristjan mõned aastad hiljem. Juba mõned aastad peale tegevuse alustamist, saabus tunnustus – Skarcon osutus esimeseks ametlikuks Panasonic Toughbook arvutite maaletoojaks ning tootja poolt tunnustatud esindajaks, pälvides nii Premier Partner staatuse. Skarconi käivitamisel olulist rolli kandnud inimesena tekkis Oliveril ettevõttega tugev emotsionaalne side, mille olemusest sai ta teadlikuks päeval, mil otsustas ettevõtte omanike ringist lahkuda.

Oliver Šults, Supervivent OÜ, rugged arvutite spetsialist
Oliveri korraldatud infotund klientidele hommikukohvi ja Tallinna Teletornist avaneva vaatega ärkavale pealinnale

Ebaõnnestumised

Järjestikused ebaõnnestumised riigihangetel, kohtuvaidlused juriidiliste nüansside üle, vähesed kogemused ärijuhtumises, lahendamist vajavad probleemid eraelus ja ebamõistlikul määral inimeste usaldamine saatsid Oliveri perioodil, mil tööalane tegevus oli suuresti halvatud. Luhtunud ettevõtmiste hulka mahtusid pankrot ja eksperimenteerimine freelancer/nõustaja stiilis töötamisga kellegi teise ettevõtte heaks. Korduvalt ja korduvalt tõotas mees endale ja klientidele, et ei tööta enam sellel alal mitte kunagi.

The line between failure and success is so fine, that we are often on the line and do not know it.

Elbert Hubbard

Saabus aeg, mil Oliver katsetas põhitööd teistes valdkondades. Muuhulgas proovis ära maailma kõige keerulisema ameti, töötades Johhannese koolis Rosmal õpetajana. Pani proovile enda füüsilise vormi raudset tervist nõudvas puksiirimehe ametis, kui pakkus ekstreemtingimustes sõidukite evakueerimisteenust.

Maapuurimise eritehnika
Vesine mälestus sõiduki evakueerimisest Eesti idapiiril. Eemal paistab tükike Venemaad

Müügioskust ja turundusteadmisi lihvis siis, kui tegi katse tuua turule lapsevanematele suunatud veebipõhine teenus mille sisu oli tähelepanu ja meelerahu harjutuste programm lastele ja noortele.

Oliver Sults  loengu pidaja ametis
Oliveri katsetuste üks väljunditest: Eesti Ujumiliidu sügiskonverentsil loengut pidamas. Sellest jäänud jäljeks on nimi päevakavas.

Kliendid ei jätnud rahule

Hoolimata Oliveri passiivsusest ning kohati lausa eemaletõukavast käitumisest (selline avameelsus siis), seisis hulk kliente piltlikult öeldes plakatitega akna all ning nõudis tähelepanu. Sügav kummardus neile, keda leiate siin tehtud tööde leheküljelt! Klientide tagasiside osutus olulisimaks käivitajaks sündmustele, mis hakkasid arenema 2020. aastal. Töölauale sattus kuhjaga põnevaid projekte: kiirabiautod, droonide juhtpuldid, tõstukid, ekstreemsele ekspeditsioonile suunduvad masinad ja veel paljud muud põnevad tööd millest varasematel aastatel Oliver ainult unistas.

2020 – miski pole enam endine

2020 aasta kevadtuuled osutusid sedavõrd võimsateks, et aastate jooksul pea kivistunud kiht mõranes. Otsekui vangistusest pääsenud, nagu iidses legendis, murdis end ettevõtlusmaastikule tulilinnu sümbolit kandev olend. Just selline tunne oli Oliver Sultsil kui ta võttis vastu otsuse “tulla tagasi”. Seetõttu on ka fööniks sümbolina ettevõtte logol. Seda tulekera ei hoia kinni enam miski! Fööniks on tõusnud!

4. augustil, 2020. aastal sirutas see tulilind oma tiivad kogu pikkuses, et esimese tõukega raputada endalt maha kõik see, mis teda aastate jooksul tagasi hoidis ja teisega – otsustavaga – andis tõuke pidurdamatule teekonnale. Seda teekonda tähistame edaspidi viidaga ”Supervivent”

Supervivent logo
Supervivent – Panasonic Toughbook ja Toughpad arvutite müük
Scroll to Top